3 kroki do pięknych nóg, czyli jak zapobiegać żylakom

Żylaki kończyn są rezultatem niewydolności żylnej wynikającej z nieprawidłowego krążenia krwi. Krew nie płynie do serca i zaczyna zalegać, przyczyniając się do poszerzenia i powiększenia żył. Wtedy na kończynach pojawiają się żylaki lub pajączki.

Przyczyną tej choroby jest siedzący tryb życia, predyspozycje genetyczne, przebyte ciąże, otyłość, nadużywanie alkoholu i nikotyny, noszenie obcisłych ubrań i butów na wysokich obcasach utrudniających przepływ krwi, a także wysoki wzrost, dźwiganie ciężarów, korzystanie z solarium i sauny. Choroba żył może pojawić się również u osób chorujących na nowotwory, z niewydolnością serca, po udarze mózgu, zabiegach operacyjnych, cukrzycy, z zaburzeniami hormonalnymi i wadami serca, które z wiadomych przyczyn nie mogą podjąć aktywności fizycznej. Żylaki kończyn dużo częściej występują u kobiet. 

Objawy powstawania żylaków

Aby podjąć działania zmierzające do uniknięcia powstawania żylaków, trzeba rozpoznać objawy ich tworzenia się, które nie zawsze można dostrzec na pierwszy rzut oka. Na pewno powinno zaniepokoić nas pojawianie się na nogach pajączków, które wskazują na poszerzenie naczyń krwionośnych. Czasami można dostrzec pod skórą zgrubienia żył. Natomiast klasyczne żylaki to skręcone zgrubienia o niebieskawym kolorze. Często pojawienie się ich poprzedza ból i skurcze nóg, albo tak zwany zespół niespokojnych nóg, polegający na tym, że odczuwamy konieczność ruszania nimi.

Pojawienie się żylaków poprzedzają obrzęki nóg, znikające po nocnym wypoczynku. Jest to dla nas znak, że koniecznie trzeba udać się do lekarza, bo konsekwencje zlekceważenia takiej sytuacji mogą być bardzo poważne.

Konsekwencje nieleczenia żylaków

zabieg na żylakiKonsekwencją pojawienia się żylaków są komplikacje związane z funkcjonowaniem układu krwionośnego. Pierwszym objawem nieleczonych żylaków jest zakrzepica. Krew nie może swobodnie przepływać przez żyły i zaczyna w nich zalegać, powodując stan zapalny, który niszczy nabłonek i śródbłonek żyły, czyli wyściółkę naczyń krwionośnych i powoduje tworzenie się zakrzepów. Krew ma trudności z przepłynięciem w kierunku serca, a z czasem może całkiem zatkać żyłę. W rzadkich przypadkach zakrzep wchłania się sam, ale częściej powoduje tworzenie się nowych zakrzepów, które albo zatykają inne żyły, albo krążą po układzie krwionośnym.

Leczenie zakrzepicy nie jest proste i wymaga czasu. Natomiast nieleczenie jej może być przyczyną oderwania się zakrzepu i jego przesuwanie się do płuc i serca oraz rozwinięcie się zespołu pozakrzepowego, którego objawem są opuchnięte nogi, ich ból oraz uczucie ciężkości, trudniejsze gojenie się ran. Tworzenie się owrzodzeń żył jest kolejną konsekwencją nieleczenia żylaków. Długotrwałe leczenie ran w okolicach kostki i obrzęk połączony z bólem jest objawem owrzodzenia żyły. Lekceważenie takiej sytuacji może być przyczyną nawet amputacji kończyny.

Jak zapobiec powstawaniu żylaków?

Jednym ze sposobów uniknięcia żylaków nóg jest aktywność fizyczna. Codzienny spacer, jazda na rowerze czy rolkach, basen lub taniec skutecznie poprawią nasza kondycję fizyczną i przyczynią się do poprawy funkcjonowania układu krwionośnego. Należy unikać długotrwałego przebywania w jednej pozycji, szczególnie siedzącej i nie zakładać nogi na nogę, bo to utrudnia przepływ krwi w żyłach. Warto co jakiś czas wstać i wykonać proste ćwiczenia. Zbyt długie stanie w jednej pozycji też nie jest wskazane przy problemach krążeniowych krwi. Fundamentalne znaczenie w profilaktyce żylaków ma również dieta. Przede wszystkim należy zadbać o prawidłowy poziom cholesterolu, komponując w prawidłowy sposób posiłki, w których powinny znaleźć się przede wszystkim warzywa, chude mięso, ryby, dzięki którym nasz organizm będzie zaopatrzony w kwasy Omega 3 i Omega 6. Można także przyjmować suplementy wzmacniające naczynia krwionośne. 

Zdrowa dieta, aktywność fizyczna, zmniejszenie wagi ciała, unikanie alkoholu, tytoniu, sauny i solarium oraz wygodne obuwie pozwolą uniknąć powstawania żylaków, a co za tym idzie – wielu chorób.


Szukasz kliniki, w której wykonasz usuwanie żylaków we Wrocławiu na NFZ? Sprawdź ofertę CM 1look i skorzystaj z usług doświadczonych chirurgów naczyniowych.