Co jeść po balonikowaniu żołądka? Rekomendowana dieta

dieta

W dzisiejszych czasach otyłość jest jedną z najczęstszych przypadłości, dotykających zarówno dorosłych jak i dzieci. Czasem można ją zniwelować dzięki ćwiczeniom i odpowiedniej diecie, jednak nie zawsze takie rozwiązanie jest wystarczające. W przypadku osób, u których otyłość jest już naprawdę spora, przeprowadza się specjalne zabiegi umożliwiające zrzucenie zbędnych kilogramów. Jednym z takich zabiegów jest balonikowanie żołądka. Zobaczmy, co to jest i z jakimi żywieniowymi zasadami się łączy. 

Czym jest balonikowanie żołądka i jak wygląda ten zabieg?

Balonikowanie żołądka to zabieg bariatryczny polegający na implantacji balonu gastrycznego do żołądka. Zabieg jest prosty i odwracalny, dlatego rzadko mówi się o jakiś powikłaniach z nim związanych. Balonikowanie ma na celu zmniejszenie objętości żołądka i w rezultacie pozwala skutecznie zmniejszyć masę ciała, gdyż pacjent z balonem w żołądku dużo szybciej odczuwa sytość i nie przyswaja tak dużo pożywienia. 

Balon można trzymać w żołądku od 6 do 12 miesięcy. W tym czasie redukcja wagi waha się od 15 do 25 kg, natomiast nie dłużej niż po roku należy balon usunąć. Przez cały ten okres, a zwłaszcza po usunięciu balonu należy również przestrzegać diety i to jest wręcz kluczowa czynność pomagająca zgubić kilogramy. 

Dlaczego należy przestrzegać diety po balonikowaniu żołądka?

Ktoś mógłby powiedzieć, że skoro w żołądku znajduje się balon, to znaczy, że można jeść wszystko, co się chce, ale w mniejszych ilościach. Niestety tak to nie działa. Balonikowanie jest tylko zabiegiem wspomagającym zmniejszenie apetytu i redukcję wagi, jednak to właśnie odpowiednia dieta ma tutaj znaczenie. Podczas obecności balonu w żołądku należy wypracować sobie odpowiednie nawyki żywieniowe nie tylko na czas balonikowania, ale także później, ponieważ gdy już balon zostaje usunięty, wiele osób wraca do starych posiłków i nawyków, osiągając pierwotną wagę w zawrotnym tempie. Dieta ma więc przed tym ustrzec. 

Jakie produkty spożywać po balonikowaniu żołądka?

To jak wygląda dieta w okresie balonikowania, praktycznie nie różni się od żywności spożywanej po wyjęciu balona, dlatego poniżej przedstawiamy cały plan żywieniowy z przykładowymi produktami do spożywania przez cały czas.

  1. Zaraz po zabiegu stosuje się dietę płynną, tzn. różnego rodzaju kaszki, kisiele, buliony, mleka i jogurty, ale nie w porcjach większych niż 2l na dobę. Pomiędzy posiłkami należy zachowywać równe odstępy, gdyż do kilku dni po implantacji balonu mogą występować nudności i wymioty.
  2. W kolejnych dniach i tygodniach stopniowo wprowadza się produkty stałe bogate w owoce, warzywa, kasze, ryż oraz chude sery, ale w dalszym ciągu powinny przeważać zupy i przeciery. 
  3. Po miesiącu od zabiegu można już spożywać większość produktów stałych, które jednak nie powinny być zbyt kaloryczne. Posiłki nie mogą też być zbyt obfite.
  4. Po wyjęciu balona przez pierwsze dni dieta powinna wyglądać jak powyżej, natomiast później, aby uniknąć efektu jojo, powinno się jeść max. 5 posiłków dziennie bogatych w wartości odżywcze i odpowiednich kalorycznością do naszej masy ciała. Na talerzu powinny się znajdować przede wszystkim:
  • kremowe zupy,
  • jogurty naturalne,
  • galaretki,
  • razowe pieczywo,
  • kasze, brązowy ryż,
  • płatki owsiane,
  • indyki, króliki i kurczaki, 
  • duże ilości warzyw z niskim indeksem glikemicznym.

Wszystkie posiłki powinny być pieczone, duszone lub gotowane na parze i podawane na ciepło, lub w temperaturze pokojowej, by nie podrażniać układu trawiennego zbyt gorącymi lub za bardzo zimnymi produktami. 

dieta

Czego unikać na diecie po zabiegu balonikowania żołądka?

Na koniec warto również wspomnieć jakich produktów i nawyków należy unikać. Na podstawie powyższych zaleceń można by sądzić, że jest to wiadome, aczkolwiek wiele osób myśli, że po balonikowaniu można już sobie pozwolić na pewne ulgi, ale nic z tego. Warto więc unikać:

  • słodyczy,
  • mocno słonych przekąsek (paluszki, chipsy),
  • fast-foodów,
  • smażonych potraw, 
  • słodzonych napojów, 
  • mocno procentowego alkoholu,
  • kwaśnych i ostrych produktów. 

Po wyjęciu balonu z żołądka unikanie powyższych rzeczy jest jeszcze ważniejsze niż wcześniej, gdyż to właśnie one najczęściej doprowadzają do efektu jojo i zaprzepaszczają cały wysiłek oraz potencjał, jaki daje balonikowanie, a to przecież nie o to chodzi w tym zabiegu. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.