Jak długo trzeba czekać na efekty zabiegu zmniejszenia żołądka?
Walka z otyłością w dzisiejszych czasach zyskuje coraz to nowsze i lepsze metody. Przy naprawdę dużej nadwyżce kilogramów zwykła dieta i ćwiczenia nie zawsze są skuteczne, przez co trzeba się wspomagać różnymi zabiegami. Jednym z takich rozwiązań jest zabieg zmniejszenia żołądka. Wzbudza on pewne kontrowersje, dlatego w poniższym wpisie pokażemy, na czym dokładnie on polega i co warto wiedzieć o takiej możliwości walczenia z kilogramami.
Jakie są rodzaje zabiegów zmniejszających żołądek?
Wśród zabiegów zmniejszających żołądek, czyli inaczej zabiegów bariatrycznych, można wyróżnić dwa najpopularniejsze, które dają największe efekty, a są to:
- balonikowanie żołądka,
- rękawowa resekcja żołądka.
Oba mają podłoże operacyjne, jednak są przy tym bezpieczne i praktycznie bez skutków ubocznych. Przyjrzyjmy się im bliżej.
Balonikowanie żołądka
Zabieg ten polega na implantacji balonu do żołądka. Odbywa się on przy całkowitym znieczuleniu i nie trwa dłużej niż godzinę. Balon zmniejsza objętość żołądka, przez co automatycznie przyswajamy mniej jedzenia i zmniejsza nam się apetyt. Na samym początku zalecana jest dieta płynna i niskokaloryczna, natomiast po około 2 tygodniach od zabiegu można już pozwolić sobie na produkty stałe (w tym głównie warzywa, kasze i chude mięso). Balonikowanie trwa od 6 miesięcy do 1 roku i w tym czasie można zrzucić nawet 20 kilogramów.
Rękawowa resekcja żołądka
Ten zabieg jest już bardziej poważny, bo dotyczy laparoskopowego zmniejszenia żołądka. Polega on na wycięciu dna, trzonu i fragmentu łączącego żołądek z dwunastnicą, zaś z pozostałej części formuje się mały rękaw zmniejszający pojemność żołądka o 70%. Dzięki temu również przyswajamy mniej jedzenia, ale w tym wypadku można już pozwolić sobie na więcej udogodnień żywieniowych, gdyż efekt ten jest nieodwracalny i rzadko kiedy występuje po nim efekt jojo. Natomiast również od diety po zabiegu zależy to jak dużo kilogramów uda nam się zrzucić.
Jakie efekty można osiągnąć po zabiegach?
Zmniejszenie żołądka przy odpowiedniej diecie to nie tylko diametralna różnica w wadze, ale także w samopoczuciu, zdrowiu i ogólnym wyglądzie. Osoby po przeprowadzonym zabiegu:
- mają zazwyczaj więcej wigoru,
- poprawiają im się wyniki badań (w tym poziom cholesterolu i cukru),
- mogą wyleczyć się z chorób takich jak cukrzyca, nadciśnienie, insulinooporność,
- ich skóra mimo znacznej utraty wagi jest w stanie wrócić na swoje miejsce, być jędrna, gładka i promienna.
Na wszystko to ma oczywiście wpływ to, jak wykorzystamy wspomaganie zmniejszenia żołądka, gdyż przy nieodpowiednim trybie życia efekty te oprócz zmniejszenia wagi mogą być znikome.
Jak szybko pojawiają się efekty i jak je utrzymać?
Na samym początku, czyli w okresie do 3 miesięcy po zabiegu można zauważyć największą redukcję wagi. Spada ona w przybliżeniu 1,5 kg na tydzień przez szok, jaki organizm dostaje przy mniejszej ilości jedzenia.
Natomiast po tym czasie układ pokarmowy powoli się przyzwyczaja i aby dalej utrzymać dobre efekty, należy stosować odpowiednią dietę (pozbawioną fast-foodów, ostrych, smażonych i kwaśnych dań, słodyczy i chipsów) oraz być aktywnym (codzienny spacer w zupełności wystarczy). Dzięki temu już po pół roku od zabiegu zauważymy praktycznie wszystkie wyżej wymienione efekty, które przy dalszej naszej pracy będą się utrzymywać i rosnąć na sile.
Warto jednak dodać, że po balonikowaniu dieta i ćwiczenia mają szczególne znaczenie, gdyż utrzymanie efektów po wyjęciu balona jest znacznie trudniejsze, dlatego przez czas jego obecności w żołądku warto wypracować sobie odpowiednie dla siebie zdrowe nawyki żywieniowe.
Można więc zauważyć, że zabiegi zmniejszenia żołądka są naprawdę dużą pomocą w walce z otyłością (zwłaszcza II i III stopnia). Należy jednak pamiętać, że jest to tylko rozwiązanie wspomagające, dlatego od najlepszych efektów zależy przede wszystkim praca nad sobą i swoimi nawykami. Dzięki temu pierwsze efekty pojawią się naprawdę szybko i będą się utrzymywać tak długo jak tylko będziemy o siebie dbać.
Dodaj komentarz