Jak powiększyć usta? Właściwości kwasu hialuronowego

Kwas hialuronowy słynie ze swoich licznych zastosowań w świecie kosmetyki i nie tylko. W poniższym tekście odpowiemy na najważniejsze pytania z nim związane. Czym tak właściwie jest kwas hialuronowy? Jak powstaje? Jakich efektów działania można się spodziewać? Kto może korzystać z kwasu hialuronowego?

Czym jest kwas hialuronowy?

Zalicza się go do grupy cukrów złożonych. Kwas hialuronowy jest naturalną substancją, znajdująca się w ciele człowieka. Jest on materiałem budulcowym m.in. w mazi stawowej, ciele szklistym oka, a także w skórze właściwej. Znajduje się on również w przestrzeni pomiędzy włóknami kolagenowymi, odpowiadając za utrzymanie jędrności skóry. Ważnym zadaniem kwasu hialuronowego jest zapewnienie wilgotności naskórka. 

Jak powstaje kwas hialuronowy?

Sposoby pozyskiwania kwasu hialuronowego ulegały zmianie na przestrzeni lat. W dawnych czasach pozyskiwany był on m.in. z tkanek zwierzęcych, obejmujących głównie grzebienie kogutów, gałek ocznych bydła, a także skóry rekina. Obecnie nie stosuje się już tego rodzaju praktyk – kwas hialuronowy pozyskiwany jest w sposób etyczny, poprzez wykorzystanie szczepów bakterii z gatunku Streptococcus equi, poprzez wykorzystanie zjawiska fermentacji mikrobiologicznej. Kwas hialuronowy, pozyskany w ten sposób nie wykazuje właściwości uczulających, tak jak to było w przypadku kwasu wyizolowanego z tkanek zwierząt.

Jakie są najważniejsze właściwości kwasu hialuronowego?

Najcenniejszą właściwością kwasu jest wysoki poziom higroskopijności. Okazuje się, że jedna cząsteczka jest w stanie zwiększyć swoją objętość nawet 1000 razy, co oznacza, że jedna cząsteczka HA (Hialuronic Acid) może związać nawet 6 litrów wody. Brzmi niewiarygodnie, lecz to właśnie dzięki temu kwas hialuronowy jest tak powszechnie wykorzystywany w kosmetyce, a także w zabiegach medycyny estetycznej, jak choćby powiększanie ust we Wrocławiu.

W jaki sposób jest wykorzystywany kwas hialuronowy?

Kwas hialuronowy można znaleźć m.in. w produktach do pielęgnacji twarzy o charakterze nawilżającym, chroniącym przed powstawaniem zmarszczek, a także o charakterze ochronnym. Nie sposób nie wymienić również zabiegów stosowanych w medycynie estetycznej, właśnie z jego wykorzystaniem. Przykładami takich zabiegów mogą być m.in. koktajle do mezoterapii, powiększanie biustu, wypełnianie zmarszczek, modelowanie twarzy, czy też powiększanie ust, na którym skupimy się nieco bardziej.

Jak przebiega powiększanie ust kwasem hialuronowym?

Cały zabieg poprzedzony jest konsultacją medyczną w celu zidentyfikowania wszelkich przeciwwskazań do wykonania zabiegu. Gdy zostaną one wykluczone, pierwszym etapem będzie nałożenie na okolice ust kremu znieczulającego. Możliwe jest zastosowanie również silniejszych środków, jeśli pacjent deklaruje większy próg wrażliwości na ból.

Następnie w głąb naskórka wstrzykiwany jest preparat z zawartością kwasu hialuronowego. Ma on postać żelu, który z dużą łatwością szybko wypełnia wybrane miejsca, niwelując zwiotczenia i nadając wargom atrakcyjny kształt. Niekiedy zamiast tradycyjnych igieł stosuje się podczas zabiegu tzw. mikrokaniulę, czyli niewielką igłę o tępym zakończeniu, która nie przebija tkanek, a jedynie je rozpycha, zmniejszając ryzyko uszkodzeń. 

Na jakie efekty można liczyć po kwasie hialuronowym?

W przypadku zabiegów na usta, dużo zależy od tego, czy został zastosowany kwas usieciowany, czy też nieusieciowany. W przypadku kwasu hialuronowego nieusieciowanego następuje poprawa wiązania wody w komórkach, co skutkuje lepszym nawilżeniem ust, a jeśli zastosowany był kwas usieciowany, wówczas poprawia się ich kształt.

Kto może skorzystać z kwasu hialuronowego?

Zabiegi wykonywane z zastosowaniem kwasu hialuronowego są szczególnie dedykowane w następujących przypadkach:

  • nawilżenie przesuszonej skóry, wsparcie cery suchej i odwodnionej,
  • odmłodzenie twarzy,
  • wyrównanie ilości kwasu spadającego na skutek menopauzy,
  • ochrona przed działaniem niekorzystnych czynników zewnętrznych,
  • łagodzenie długotrwałego oddziaływania klimatyzacji na skórę.

Czy stosowanie kwasu hialuronowego jest bezpieczne?

Ogólnie panuje powszechna opinia, że stosowanie kwasu hialuronowego jest jedną z najbezpieczniejszych form upiększania. W dużej mierze jest to prawdą. Kwas hialuronowy jest biozgodny, co oznacza, że jego struktura zgadza się z kwasem produkowanym w sposób naturalny przez organizm ludzki, znacznie niwelując ryzyko odrzucenia. Jednak i w tym przypadku powstają kwestie, na jakie należy uważać. 

Czystość kwasu

Pierwszym z nich jest stopień oczyszczenia kwasu. Jak już była o tym mowa, jest on pozyskiwany z bakterii, co oznacza, że musi zostać poddany późniejszemu oczyszczeniu. Okazuje się, że kwas kwasowi nierówny, dlatego też im lepiej jest on oczyszczony z martwych bakterii, tym droższy. Za zabieg z wykorzystaniem 1 ml dobrej jakości kwasu hialuronowego należy zapłacić przynajmniej 1000 zł.

Higiena w gabinecie

Decydując się na zabieg z wykorzystaniem kwasu hialuronowego, trzeba mieć koniecznie na uwadze fakt, iż zdarzają się kliniki stosujące niebezpieczne praktyki. Chodzi o to, że czasem lekarz nie zużywa całej dawki kwasu, a to, co pozostało, aplikuje kolejnemu klientowi. Jest to poważne naruszenie, jako że można zakazić pacjenta niebezpieczną chorobą, a ponadto otrzymuje on niesterylny preparat, jako że jest wymagane, aby ampułkę z kwasem otworzyć dopiero tuż przed zabiegiem.

Niewłaściwe podanie

Kwas hialuronowy na ogół podawany jest dosyć płytko, ważne jest jednak także wytyczenie dokładnego miejsca podania, by nie narazić na uszkodzenie m.in. naczyń krwionośnych. W tym celu szczególnie ważna jest dokładna znajomość anatomii. Nieodpowiednie podanie w najlżejszym przypadku powoduje brak efektu, a w najgorszym może spowodować martwicę tkanki. 

Jakie są przeciwwskazania do stosowania kwasu hialuronowego?

Chociaż stosowanie kwasu hialuronowego jest w pełni możliwe u większości ludzi, istnieje pewna grupa przeciwwskazań, która niekiedy wyklucza jego zastosowanie. Poniżej przedstawiamy najważniejsze z nich.

  • Nadwrażliwość na kwas hialuronowy
  • Ciąża
  • Karmienie piersią
  • Tendencja do blizn
  • Występowanie stanów zapalnych skóry
  • Choroby autoimmunologiczne

Powyższy artykuł ma charakter wyłącznie informacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji lekarskiej. Jeśli rozważasz wykonanie zabiegu z wykorzystaniem kwasu hialuronowego, koniecznie upewnij się, że nie ma ku temu przeciwwskazań w Twoim przypadku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.