Kardiologia a sport: jak uprawianie aktywności fizycznej wpływa na serce?

Diagnoza dotycząca chorób serca może stanowić poważny problem dla pacjenta. Często dotychczasowy tryb życia musi wtedy ulec całkowitej zmianie. Co więcej, niekiedy konieczne jest wyeliminowanie niektórych nawyków. Należy jednak wiedzieć, że osoby chore nie muszą rezygnować ze sportu. Ponadto aktywność fizyczna u osób z chorobami serca, powinna być regularna, a więc ruch w tym przypadku jest wskazany.

Jaki wpływ ma aktywność fizyczna na stan serca i jego funkcjonowanie?

Serce to bardzo ważny organ w całym organizmie człowieka. Prawidłowa praca serca ma ogromny wpływ na funkcjonowanie organizmu. Jeżeli chcemy, aby narząd ten był w pełni sprawny, a ryzyko wystąpienia jakichkolwiek chorób serca było naprawdę małe, należy wprowadzić pewne zmiany w swoim życiu. Jednym z najważniejszych elementów jest aktywność fizyczna. Ruch i ćwiczenia to świetny sposób na wzmocnienie mięśnia sercowego.

Regularna aktywność pozytywnie wpływa na lepsze krążenie i kondycję organizmu. Serce każdego, kto uprawia sport jest w znacznie lepszym stanie niż u osób, które unikają jakiejkolwiek aktywności fizycznej. Uważa się również, że w tym przypadku serce starzeje się wolniej, dzięki czemu i długość życia się wydłuża. Jeśli więc chcemy uniknąć wielu schorzeń m.in. zawału serca, miażdżycy, udaru mózgu, niedokrwienia, nowotworów, warto wybrać aktywność fizyczną.

Ruch zalecany jest również osobom, które już cierpią na schorzenia tego organu, ponieważ w ten sposób możemy zapobiec dalszemu postępowaniu choroby lub opóźnić występowanie kolejnych etapów. Jeżeli jednak boimy się zwiększyć swoją aktywność fizyczną z uwagi na chorobę lub szukamy naprawdę dobrego specjalisty   kardiologia w Jeleniej Górze w Przychodni Zabobrze jest idealnym miejscem, gdzie uzyskamy rzetelne informacje i wskazówki.

Jak poszczególne rodzaje aktywności wpływają na różne choroby serca?

Choroba wieńcowa serca

Osoby borykające się z chorobą niedokrwienną serca muszą zrezygnować z intensywnego wysiłku. Tutaj idealnie sprawdzi się jazda na rowerze, marsz, gimnastyka, ćwiczenia na ergometrze (urządzenie to służy do mierzenia wartości wykonywanej przez organizm pracy).

Zaburzenia rytmu serca (arytmia)

Arytmia to zaburzenia, które nie zawsze stanowią niebezpieczeństwo. Umiejętne dostosowanie ćwiczeń zarówno do możliwości, jak i wymagań osoby uprawiającej sport jest niezwykle ważne dla lepszej pracy serca. Ponadto aktywność fizyczna przy arytmii jest w tym przypadku wskazana. Do ćwiczeń, jakie powinniśmy wykonywać przy zaburzeniach rytmu serca to: jazda na rowerze, nordic walking, spacery, pływanie, bieg bez dużego wysiłku.

Nadciśnienie tętnicze

Zbyt duże ciśnienie to problem bardzo wielu osób. Chorując na nadciśnienie tętnicze dobrze jest wdrożyć ćwiczenia tj.: joga, marsz, jazda na rowerze, taniec, pływanie. Ćwiczenia powinny mieć przede wszystkim działanie dotleniające.

Osoby chorujące na nadciśnienie, u których nie jest ono bardzo wysokie, aby mogły zacząć uprawiać sport, muszą najpierw je uregulować. W tej sytuacji konieczne jest przyjmowanie leków, a w momencie, gdy ciśnienie zostanie obniżone, można zacząć uprawiać sport.

Wady zastawkowe serca

W przypadku występowania łagodnych wady zastawkowych serca nie zawsze konieczne jest zrezygnowanie lub ograniczanie aktywności fizycznej. Jeżeli jednak mamy do czynienia z umiarkowanymi i wyższymi zwężeniami zastawek lub niedomykalnością zastawek o stopniu umiarkowanym i dużym, muszą być wprowadzone ograniczenia co do intensywności uprawiania sportu. 

Aktywność po zawale serca

U osób, które przebyły zawał serca ruch, odgrywa bardzo ważną rolę. Zalecana jest umiarkowana aktywność fizyczna, co poprawia funkcjonowanie serca.

Bezpieczne uprawianie sportu, a choroby serca – o czym warto pamiętać?

Dbanie o siebie, regularne badania i kontrole u kardiologa to kluczowa kwestia pozwalająca na zachowanie dobrego zdrowia. Co więcej, chorując na choroby serca nie musimy zamykać się w domu i unikać aktywności fizycznej.

Należy jednak wiedzieć, że przy takich chorobach trzeba zachować szczególną ostrożność, jeśli chodzi o uprawianie sportu. Bezpieczna aktywność fizyczna to podstawa, dlatego wszelkie ćwiczenia muszą zostać dopasowane indywidualnie. Poza tym istotna jest także choroba, z jaką się zmagamy.

Osoby zmagające się z chorobami serca powinny pamiętać o kilku ważnych wskazówkach w momencie uprawiania sportu:

  • nieforsowanie się podczas ćwiczeń,
  • aktywność powinna być regularna i umiarkowana,
  • należy dopasować ćwiczenia do swoich możliwości,
  • konsultacja z lekarzem przed rozpoczęciem uprawiania sportu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.