Nowe trendy w rehabilitacji – co musisz wiedzieć?

Celem rehabilitacji jest przywrócenie sprawności fizycznej chorego bądź umożliwienie samodzielnego wykonywania wielu czynności u pacjentów zmagających się z trwałą niepełnosprawnością. Współczesna medycyna oraz towarzyszące jej technologie mają ogromne znaczenie postępie metod rehabilitacji i fizjoterapii. 

Wykorzystywanie sprzętów medycznych projektowanych w oparciu o dostarczane przez użytkowników dane, egzoszkieletów oraz urządzeń, to szansa dla wielu osób zmuszonych do leżenia w łóżku, oczekujących na pomoc bliskich oraz rehabilitantów. Obecnie nowoczesny sprzęt do rehabilitacji jest dostępny w specjalistycznych sklepach. 

Na rynku medycznym pojawia się coraz więcej projektów, świadczących o postępie w zakresie rehabilitacji. Nowe trendy w rehabilitacji to szansa dla pacjentów wymagających stałej rehabilitacji bądź pomocy w poruszaniu się. 

IoT a rehabilitacja pacjentów – jaki ma wpływ? 

W przeciągu ostatnich lat można zauważyć duży postęp technologiczny w branży medyczny. Rozwój medycyny jest związany także z procesem rehabilitacji oraz fizjoterapii pacjentów tego wymagających. IoMT, a właściwie Internet Rzeczy Medycznych (IoT) to idealne rozwiązanie, które po wdrożeniu w daną dziedzinę medycyny, jest w stanie monitorować, gromadzić oraz analizować dane pacjentów w stanie rzeczywistym. Dzięki temu możliwe jest efektywne planowanie terapii ruchu i dostosowanie jej do faktycznego stanu pacjenta. 

IoT to ekosystem urządzeń medycznych, które po podłączeniu do sieci, pozwala na zbieranie lekarzom, w tym również rehabilitantom, informacji o pacjentach. Zebrane dane są przetwarzane i analizowane w czasie rzeczywistym. Dodatkową zaletą tego typu urządzeń jest fakt, iż mogą one przesyłać dane pomiędzy sobą, komunikując się i pozytywnie wpływać na całą terapię pacjenta. 

Wykorzystanie IoT w rehabilitacji pozwala na precyzyjne przeprowadzenie terapii ruchu. Internet Rzeczy Medycznych, a właściwie zgromadzone przez niego dane, umożliwiają rehabilitantowi na opracowanie całego scenariusza terapii tak, aby jak najlepiej pomóc pacjentowi powrócić do pełnej lub częściowej sprawności. 

Roboty medyczne w rehabilitacji – dla kogo instrumenty egzoszkieletowe? 

Egzoszkielety coraz częściej są wykorzystywane przez rehabilitantów w prowadzonych terapiach. Nieustannie rozwijający się rynek robotów medycznych doprowadził do momentu, kiedy egzoszkielety są wyposażenie w technologię maksymalnie wspierającą zarówno chód pacjenta, jak i pracę w gabinetach rehabilitacyjnych. Na takie rozwiązanie w terapii decyduje się wielu pacjentów. 

Czym jednak właściwie jest egzoszkielet i jak wpływa na proces rehabilitacji? Egzoszkielet to konstrukcja, która jest zakładana na ciało pacjenta, umożliwiająca samodzielne poruszanie się. W zależności od potrzeb pacjenta, egzoszkielet może być wykorzystywany jedynie w gabinecie rehabilitacyjnym jako sposób na rozpoczęcie terapii i ćwiczeń, ale również w warunkach zewnętrznych przy codziennym funkcjonowaniu. 

Dla pacjentów, którzy z różnych przyczyn są zmuszeni rozpocząć reedukację chodu, instrumenty egzoszkieletowe to szansa na szybsze przywrócenie sprawności. 

Wózki elektryczne dedykowane pacjentom z niepełnosprawnością 

Do trendów w rehabilitacji można z powodzeniem zaliczyć również wózki elektryczne, które są doskonałym rozwiązaniem dla pacjentów pozbawionych możliwości samodzielnego poruszania się. Nowoczesna technologia dała sposobność  opracowanie sprzętu, który faktycznie wpływa na komfort pacjentów przechodzących rekonwalescencje w pozycji siedzącej. 

 

Obecnie wózki elektryczne posiadają wszystkie funkcje, które pozwalają pacjentowi na poruszanie się nim w dowolne miejsce. W sklepie ze sprzętem do rehabilitacji można dostać wózki wykonane z aluminiowej konstrukcji i wyposażone w elektromagnetyczne systemy hamowania oraz inteligentne systemy sterowania. Dzięki temu pacjenci z każdym typem niepełnosprawności mogą decydować w jakim kierunku chcą się poruszać i wykonać proste czynności bez pomocy opiekuna oraz rehabilitanta. 

Postęp technologiczny a rozwiązania zapobiegające pojawieniu się odleżyn 

Rozwój technologii w zakresie rehabilitacji doprowadził do zaprojektowania specjalnych materacy i akcesoriów przeciwodleżynowych, dedykowanych pacjentom leżącym. Materace przeciwodleżynowe równomiernie rozkładają nacisk ciała, dzięki poszczególne kończyny nie są narażone na szkodliwy ucisk. Podobną funkcję pełnią od niedawna popularne krążki przeciwodleżynowe, zaprojektowane ze specjalnej pianki.

Obecnie na rynku medycznym pojawia się coraz więcej rozwiązań dedykowanych rehabilitantom oraz pacjentom. Nowe trendy w rehabilitacji usprawniają pracę terapeutów, a także zapewniają komfort osobom, które potrzebują specjalistycznej pomocy. Profesjonalny sklep  ze sprzętem do rehabilitacji umożliwia zakup wszystkich niezbędnych sprzętów i urządzeń, wpływających na poprawę zdrowia i samopoczucia pacjenta. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.